Prepustenie nepomohlo. Na proteste v Moskve zatkli stovky ľudí


MOSKVA, BRATISLAVA. Aj keď nedostali povolenie, na protest na podporu investigatívneho novinára Ivana Golunova v Moskve prišlo vyše tisíc ľudí. Polícia však najmenej 400 protestujúcich zatkla.



Protest sa konal napriek tomu, že ruský minister vnútra v utorok poobede stiahol všetky obvinenia proti reportérovi webu Meduza. Golunova zatkli ešte vo štvrtok za to, že údajne predával a požíval drogy.



Lekárske testy však drogy v krvi nepreukázali a polícia sa neskôr ospravedlnila za to, že pri informovaní o prípade použila ilustračné fotografie z iného domáceho laboratória na výrobu drog. Na stíhanie podľa ministra chýbal dostatok dôkazov.



Golunova sa tak podľa redakcie snažili ruské úrady odstaviť - písal totiž často o korupcii v štátnej správe, predražených zákazkách či rodinkárstve v Moskve.



Keď v utorok úrady zmenili názor na obvinenia z drogovej činnosti, dúfali, že to zmierni aj odpor v ruskej spoločnosti. Za Golunova sa postavili nielen viaceré ruské denníky, jeho zatknutie za pochybných okolností kritizovali aj niektoré prokremeľské médiá.



Ak si vzájomne neukážeme solidaritu, systém nás postupne všetkých zlomí, jedného po druhom.



Sergej Udaľcov, aktivista



Protest v centre Moskvy sa tak konal aj napriek tomu, že radnica ho odmietla povoliť. "Som tu, pretože máme stále veľa politických väzňov, ľudí, ktorí sedia vo väzení obvinení z drogovej činnosti," hovorí pre Rádio Slobodná Európa 21-ročná Dana.



Protestujúci tak nepožadovali len potrestanie policajtov, ktorí Golunova zatkli a pri vypočúvaní zbili, ale aj vyšetrenie ďalších prípadov. Ruské úrady totiž v minulosti stíhali niekoľko aktivistov či novinárov, u ktorých vraj našli drogy. Vo viacerých prípadoch ich odsúdili na základe anonymných svedectiev.



Polícia však protesty potlačila. Stránka OVD-Info monitorujúca protesty tvrdí, že zatkli viac ako 400 ľudí vrátane opozičného aktivistu Alexeja Navaľného.



Loading



Medzi zadržanými boli aj viacerí novinári. Tých po odvedení na policajnú stanicu prepustili.



Protest sa rozhodli zorganizovať aktivisti na podporu Ivana Golunova ešte cez víkend, no nezrušili ho ani po jeho prepustení z domáceho väzenia. Účastníkov však podľa denníka Novaja Gazeta upozornili, že protest bez povolenia môže byť rizikový.



Ak chce v Rusku protestovať viac ako jedna osoba, podľa zákona musí požiadať o povolenie príslušné úrady. Moskovská radnica podľa organizátorov odmietla o proteste rokovať prostredníctvom živého vysielania.



Do ulíc napriek tomu vyšli novinári aj aktivisti s tričkami "Ja/My sme Ivan Golunov" či s transparentmi, ktoré vyzývali na vyšetrenie prípadu.



Golunovov prípad bol aj podľa ľavicového aktivistu Sergeja Udaľcova zlomovým momentom. "Ak si vzájomne neukážeme solidaritu, systém nás postupne všetkých zlomí, jedného po druhom," hovorí pre agentúru Reuters.




Podobné články