Brazília vyradila Mexiko. Neymar rozhodol zápas, ale opäť simulovalVideo

Góly: 51. Neymar, 88. Firmino

ŽK: Filipe Luis, Casemiro - Alvarez, Herrera, Salcedo, Guardado. Rozhodovali: Rocchi - Di Liberatore, Tonolini (všetci Tal.), 41 970 divákov

Brazília: Alisson - Fagner, Silva, Miranda, Filipe Luis - Paulinho (80. Fernandinho), Casemiro - Willian (90.+1 Marquinhos), Coutinho (86. Firmino), Neymar - Gabriel Jesus

Mexiko: Ochoa - Alvarez (55. Dos Santos), Ayala, Salcedo, Gallardo - Herrera, Marquez (46. Layun), Guardado - Vela, Hernandez (60. Jimenez), Lozano

BRATISLAVA, SAMARA. Bol to klasický Neymar. V pozitívnom i negatívnom svetle. Opäť mal najviac streleckých pokusov, najviac driblingov, zase najviac času strávil na zemi, bol najviac faulovaným hráčom, najviac reval od bolesti.

Raz až tak, že ho napriek hlučnej atmosfére bolo počuť v mikrofónoch.

Mexičan Miguel Layún mu síce stúpil na nohu, ale iba veľmi jemne. Už o pár sekúnd bol Neymar fit. Ako vždy preháňal a tiež aj najviac simuloval.

„Neymar zvyšoval svoj gravitačný koeficient,“ povedal preňho typicky svojsky televízny spolukomentátor RTVS Ladislav Borbély.

A najmä, Neymar bol aj mužom zápasu. Prvý gól dal, na druhý prihral Robertovi Firminovi. Brazília v osemfinále MS vo futbale 2018 v Samare zdolala Mexiko 2:0.

V Brazílii práve Neymara vzývajú ako svätca, garanta úspechu. Bol to jeho už 57. gól za národný tím. Pritom má iba dvadsaťšesť rokov.

Prvý gól Brazílie padol po brilantnej akcii, ktorú začal Neymar. Efektne päťou uvoľnil Williana, ten mu loptu šikovne vrátil.

Som spokojný s tým, čo som spravil na týchto MS, ale nemôžem byť skutočne šťastný, pretože sme nepostúpili a končíme prehrou.

Guillermo Ochoa, mexický brankár

A Neymar dal svoj druhý gól na svetovom šampionáte (prvý raz sa presadil proti Kostarike v základnej skupine pri výhre 2:0 - pozn. red.).

Bol to skvelý zápas, z oboch strán, jeden z najlepších na majstrovstvách sveta. Reklama na futbal.

Brazília postúpila zaslúžene, mala niekoľko vyložených šancí. Hrala kompaktne v defenzíve i ofenzíve. Bola stále nebezpečná. Mexiko však viackrát podržal brankár Guillermo Ochoa.

Mexičania sedemkrát za sebou postúpili do osemfinále MS a sedemkrát bolo pre nich aj konečnou (od roku 1994 ich postupne vyradili Bulharsko, Nemecko, USA, dvakrát Argentína, Holandsko a teraz aj Brazília - pozn. red.).

Mexičania narazili na Brazíliu aj pred štyrmi rokmi na MS 2014, v skupine sa rozišli bez gólov.

Samozvaný veľmajster mexických šamanov Antonio Vázquez Alba pred turnajom správne predpovedal, že hráči Mexika zdolajú obhajca titulu z Nemecka 1:0, ale druhá veštba, že Mexiko skončí až vo štvrťfinále, mu už nevyšla.

Vo ňom sa stretne Brazília s víťazom zápasu Belgicko - Japonsko (dnes večer o 20.00).

Pre Brazíliu je to siedma účasť vo štvrťfinále MS za sebou. Brazílčania naposledy vypadli v osemfinále MS ešte v roku 1990 v Taliansku, kde nestačili na juhoamerického rivala z Argentíny (0:1).

Na ostatných šiestich MS sa až trikrát predstavili vo finále, z toho sa dva razy stali aj majstrami sveta (1994, 2002). Od roku 1994 zakaždým postúpili minimálne do štvrťfinále.

/zdroj: FIFA/

Tite, tréner Brazílie: "Niekto teraz spomenul, že pôsobíme zohraným dojmom, ako keby boli hráči z jedného klubu. Zobral som to ako kompliment a povedal mojim zverencom. Očakával som, že minimálne zopakujeme štandardné výkony z predchádzajúcich súbojov a pridáme aj čosi navyše. To sa mi dnes aj potvrdilo.

Na slová trénera nášho súpera, že Neymar simuloval, môžem povedať len krátko. Je to vyplakávanie zdolaného? Na tieto vyjadrenia mexického kouča budem reagovať neskôr."

Juan Carlos Osorio, tréner Mexika: "Dokázali sme hrať na vysokej úrovni so silným tímom Brazílie. Svedčí to, že máme kvalitný tím. Boli sme schopní hrať vyrovnaný zápas, čo hovorí veľa o našej sile.

Dnes musím zagratulovať brankárovi Mexika, Ochoa odchytal vynikajúci duel, bol skutočne výborný.

Neymar, krídelník Brazílie

Musíme pokračovať v rozvoji nášho futbalu. Dúfam, že veľa našich hráčov bude hrať v Európe, aby každý víkend nastupovali proti najlepším klubom sveta. Potom sa zlepší aj národný tím.

Chcem sa poďakovať našim fanúšikom za podporu a zároveň sa im ospravedlniť, že sme nedosiahli náš cieľ. Oni sú určite najlepší fanúšikovia na svete."

Neymar, krídelník Brazílie: "Som tu, aby som víťazil. Dúfam, že sa môžem ešte zlepšovať. Na trávniku som sa cítil dobre, Blahoželám celému mužstvu, na tomto šampionáte sa skvalitňuje naša hra od zápasu k zápasu. Dnes musím zagratulovať brankárovi Mexika, Ochoa odchytal vynikajúci duel, bol skutočne výborný."

Guillermo Ochoa, brankár Mexika: "Všetci sme spravili maximum pre mužstvo, ale nedopadlo to dobre. Som spokojný s tým, čo som spravil na týchto MS, ale nemôžem byť skutočne šťastný, pretože sme nepostúpili a končíme prehrou."

I. polčas:

Od úvodu sa hralo vo vysokom tempe a v úvodnej štvrťhodine mali viac z hry Mexičania.

Svoju územnú prevahu však nepretavili do väčšej šance, naopak, v 5. minúte mohli inkasovať, ale Neymar namieril prudkú strelu iba do pripraveného brankára Ochou.

Viacero mexických akcií sa skončilo zblokovanou strelou a postupne sa k ofenzívnej hre dostali aj Brazílčania.

Najväčšiu gólovú príležitosť prvého polčasu priniesla 25. minúta a akcia Neymara, ktorý sa v šestnástke zbavil protihráča, ale dostal sa až príliš blízko k brankárovi a neprekonal ho.

II. polčas:

Brazílčania začali druhý polčas výrazne aktívnejšie než prvý a v 48. minúte bol blízko ku gólu Coutinho, ktorý sa uvoľnil v pokutovom území, ale jeho strelu pravačkou zmaril výborne chytajúci Ochoa.

Brazílčania pokračovali v ofenzívnej aktivite. V 51. minúte Neymar pred šestnástkou naviazal obrancov, pätičkou uvoľnil Wiliana a jeho strieľanú prihrávku usmernil do bránky práve Neymar - 1:0.

Zaujímavých momentov neubudlo ani v ďalších minútach. V 60. minúte sa proti Paulinhovej strele opäť vyznamenal Ochoa, na opačnej strane Alisson zmaril Velovu strelu z diaľky.

Druhý gól Brazílie nepriniesla ani strela Williana, ktorú zneškodnil pohotový Ochoa.

Mexičania sa v závere snažili dostať Brazílčanov pod tlak, gól však nedosiahli, naopak, v 88. minúte Neymar zakončil protiútok, Ochoa nohou loptu vykopol iba k Firminovi, ktorý pred odkrytou bránkou spečatil brazílske víťazstvo.